POLKA ROKU 2014

Październik 13, 2014

Kategoria BIZNES

MARTA GRZELAK<MARTA GRZELAK

Z wykształcenia jest ekonomistą i prawnikiem. Studiowała w Polsce, Włoszech i Wielkiej Brytanii, zawsze jednocześnie pracując. W listopadzie 2011 roku została powołana przez Law Society jako Solicitor of Senior Courts of England and Wales. Obecnie obejmuje stanowisko partnera w kancelarii prawnej McHale and Company Solicitors, z główną siedzibą w Manchesterze, dla której pracuje od ponad 8 lat służąc naszym rodakom zarówno pomocą prawną jak i językową. Ponadto jest dyrektorem w dwóch firmach promujących współpracę polsko-brytyjską.

3 lata temu założyła także polską grupę networkingową w północnej Anglii, Polish Networking Club, której celem jest promocja polsko-brytyjskich inicjatyw oraz relacji biznesowych. Grupa skupia profesjonalistów, przedsiębiorców i biznesy polskie z całej północnej Anglii. Jako prezes tej grupy wspiera jej członków nie
tylko wzajemnymi kontaktami, ale także własnym prawnym doświadczeniem. Swoją wiedzą również chętnie dzieli się na wykładach Polish Businesses and Workers’ Seminars, w szkole ASBiRO oraz jako ekspert w artykułach prawniczych w Polsce.

W wolnych chwilach chętnie i czynnie uczestniczy w życiu naszych rodaków. Często wspiera akcje organizowane przez tutejszą Polonię oraz odwiedza polskie domy opieki dla osób starszych. Poczucie, że ma szansę uczestniczyć w czymś pożytecznym przynosi jej największą satysfakcję w życiu.

Kategoria KULTURA i SZTUKA

MAŁGORZATA KISZELKAMAŁGORZATA KISZELKA

Polonistka z wykształcenia i powołania, była redaktor naczelna polonijnego tygodnika, obecnie dekorator wnętrz (jak twierdzi – nie ma granicy wieku dla podejmowania nowych życiowych wyzwań, a jedynym ograniczeniem dla samego siebie jest głupota), prywatnie mama dorastającej córki, wykonuje dla Stowarzyszenia Techników Polskich ogrom pracy organicznej, bez której żadna inicjatywa nie miałaby racji bytu.

Od kilku lat z powodzeniem dba o wizerunek najstarszej polonijnej organizacji w Wielkiej Brytanii – Stowarzyszenia Techników Polskich. Promocja, reklama, organizacja konferencji, kursów, spotkań, współpraca z mediami, obsługa social mediów, kreacja witryn internetowych STP, to jedynie część pracy, którą Małgorzata wykonała dla Stowarzyszenia. W ramach tej działalności sprawuje także opiekę administracyjną nad Akademią Techniczą STP – szkołą prowadzącą kursy AutoCAD. To między innymi w wyniku jej pracy Akademia rozpoczęła właśnie sódmy rok działalności, dzięki czemu STP pomaga rodakom w podnoszeniu kwalifikacji
zawodowych.

Autorka programu praktyk projektowania AutoCAD w ramach projektu Leonardo da Vinci PLM (People in the Labour Market) „Uczenie się przez całe życie”.
Małgorzata to również inicjatorka i autorka programu „Komputer dla seniora”, którego ideą jest zadbanie o pokolenie starszych emigrantów – wykluczonych z wirtualnej rzeczywistości, dla których komputer był dotąd niedostępny. Kursy dla seniorów prowadzone przez Małgorzatę udowadniają, że na każdym etapie życia jest czas na naukę i nie ma rzeczy niemożliwych.

Małgorzata jest także pomysłodawczynią i dyrektorem kreatywnym Akademii Designu,
najmłodszego projektu Stowarzyszenia Techników Polskich. Główne założenia projektu to kreowanie i organizacja wydarzeń promujących polskie wzornictwo i innowacyjność. Są to szkolenia, warsztaty, konferencje, wystawy skierowane do kreatywnych dorosłych i dzieci z polskiej społeczności emigracyjnej. Ich cechą wspólną jest inspirowanie, poznawanie, budzenie naturalnej kreatywności i twórcze spędzanie wolnego czasu.

Estetka z zamiłowania, chętnie dzieli się swą wiedzą i doświadczeniem, twierdzi, że
najważniejsze w życiu to podejmowanie decyzji, które sprawią, że będziemy lubić siebie, a stąd już prosta droga do poczucia wewnętrznej harmonii.

Kategoria DZIAŁALNOŚĆ SPOŁECZNA

EWA GLUZA<EWA GLUZA

Ewa Gluza jest z zamiłowania społeczniczką – każdą wolna chwile poświęca na organizowaniu wydarzeń umacniających grupy polonijne w Oxfordzie. Nieprzerwanie zaraza otoczenie swym niesłabnącym entuzjazmem i optymizmem.
Ewa jest jednym z głównych założycieli Oxford Polish Association

(http://opaoxford.org/o-nas/),
powstałego w kwietniu 2011 roku, a od marca 2012 jest jego przewodniczącą.
Od tego czasu zorganizowała w Oksfordzie dziesiątki wydarzeń, wśród nich: coroczne Pikniki Rodzinne, Play Poland Film Festiwal in Oxford 2011-2013, koncerty akustyczne, kilkadziesiąt spotkań Polonii w Oksfordzie (miedzy innymi Dzień Babci i Dziadka , Malowanie Jaj Wielkanocnych, Dzień Kobiet, Dzień Dziecka, potańcówki i wiele innych o charakterze sportowym), podczas których nie tylko promuje kulturę i tradycje polskie w UK, ale również wykorzystuje zebrane środki na cele charytatywne.

Ewa organizuje konsultacje dla mieszkańców Oxfordshire, mających na celu pomoc w znalezieniu pracy, aplikowaniu czy rozwoju projektów, jak również spotkania ze specjalistami: prawnikami, policja, księgowymi, aby przybliżyć Polakom realia i obowiązujące przepisy w UK.
W kwietniu i maju 2014 roku zorganizowała (z ramienia OPA) projekt OXFORD 10/10/10 (http://oxford101010.org)

(10 organizacji, 10 wydarzeń, 10 lat Polski w UE ), który odbił się szerokim
echem wśród mieszkańców Oksfordshire, promując kulturę i historie Polski i przełamując stereotypy.
Jako była harcerka organizuje wyjazdy dzieci polskich z naszych okolic na obozy harcerskie nad polskim morzem – gdzie dzieci mogą nie tylko szlifować język polski pod okiem świetnych instruktorów, ale tez maja okazje zobaczyć piękne zakątki polskiego Wybrzeża oraz nawiązywać wspaniale przyjaźnie. Organizuje konsultacje dla mieszkańców Oxfordshire na których mogą uzyskać pomoc w zredagowaniu CV , listu motywującego , uzyskują pomoc w wypełnieniu aplikacji do pracy i szukają pracodawców chcących współpracować przy tym projekcie.
http://opaoxford.org/o-nas
http://oxford101010.org