I po II Kongresie!

Było bardzo europejsko i bardzo kobieco. Emocje opadły, satysfakcja niemal pełna i mnóstwo wniosków na przyszły rok – tak pokrótce można podsumować II Kongres Polskich Kobiet w Wielkiej Brytanii.

Hasło naszego II Kongresu – „I w Tobie drzemie Europa – obudź ją!” – w pełni oddawało przesłanie, z jakim chciałyśmy dotrzeć do tysięcy Polek, które mieszkają i pracują w Zjednoczonym Królestwie. A okazja była szczególna – bo w maju br. minęło 10 lat, odkąd każda z nas może w pełni poczuć się Europejką. Co to dla nas oznacza? Ogrom szans, ale i jednocześnie wyzwań, jakie stawia nam życie w innym kraju.

O tym właśnie rozmawiałyśmy podczas paneli dyskusyjnych, które odbyły się podczas pierwszego dnia naszej imprezy. Wspierający nas Ambasador RP w Londynie Witold Sobków nie tylko zaszczycił nas swoją obecnością i dokonał uroczystego otwarcia Kongresu, ale ponownie udostępnił nam gościnne progi polskiej Ambasady.

Dyskutowałyśmy o wszystkim, co dla nas ważne – o tym, jak nas widzą inni, a jakie chciałybyśmy być; o blaskach i cieniach naszej pracy; o tym, jak radzi sobie polska businesswoman w Wielkiej Brytanii; o naszych najczęstszych kłopotach zdrowotnych i jak sobie z nimi radzić.

Wyjątkowym i typowo „europejskim” punktem naszego cyklu paneli dyskusyjnych była rozmowa o Polkach w innych krajach Unii i o tym, jak one tam sobie radzą, a wisienką na torcie były rozważania na temat gender. Tę niełatwą kwestię wyjaśniały nam prof. Małgorzata Fuszara i prof. Magdalena Środa, które były naszymi honorowymi gośćmi.

Miałyśmy także zaszczyt uhonorować Polki Roku 2014 – tym razem wybrałyśmy trzy panie: Martę Grzelak, Małgorzatę Kiszelkę i Ewę Gluzę.

Podczas drugiego dnia Kongresu zorganizowałyśmy bal networkingowy Królestwa Polek. Dochód z tej charytatywnej imprezy, która miała miejsce w przepięknym budynku Ogniska Polskiego, przeznaczony zostanie na sfinansowanie kursów i warsztatów dla naszych rodaczek z Londynu i okolicy.

Zorganizowanie Kongresu to ogromna praca grupy Polek, które wierzą, że mogą zainspirować do działania i samorozwoju inne kobiety. Tym bardziej miło nam było słyszeć z ust innych uczestniczek, że takie przedsięwzięcia są potrzebne i powinny mieć miejsce nawet częściej. Niestety, tu czas na łyżkę dziegciu – zaproszone przez nas media polonijne stawiły się w bardzo symbolicznej liczbie, a wiadomo, że bez odpowiednich kanałów informacyjnych trudno wypromować cokolwiek. Tym bardziej wdzięczne jesteśmy naszym Sponsorom i wszystkim tym, którzy w nas uwierzyli i wsparli już po raz drugi.

Jedno wiemy na pewno: w przyszłym roku Kongres Kobiet Polskich znów się odbędzie! Już teraz serdecznie zachęcamy do śledzenia naszej strony i profilu na Facebooku.

Pozostaje nam zakończyć parafrazą cytatu z kultowego już filmu „Seksmisja”:
„Zjednoczone Królestwo Polek broni, radzi, nigdy Cię nie zdradzi!”